top of page

Prof. Dr. Nurullah Akkoç

İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı

Profesör Doktor Nurullah Akkoç, Romatoloji Uzmanı (Romatolog), İzmir, Türkiye
Kariyer Öyküm

1982 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde  iç hastalıkları uzmanlık eğitimine  başladım. İç hastalıkları uzmanlık eğitimim sırasında 1989 ve 1990 yıllarında Florida Üniversitesi İmmunoloji Bölümünde HLA moleküllerine karşı gelişen antikorların idyotipik özellikleri ve moleküler özgünlükleri üzerinde araştırmacı olarak çalıştım.

1995-1997 yıllarında Friedrich-Alexander Universitesi (Erlangen, Almanya)  romatoloji ihtisasımı yaptım. Bu süre içinde klinik çalışmaların yanı sıra, sinovyal fibroblastlarda apoptoz konusunda araştırmalarda bulundum.

Döndğkten sonra 1998 yılında  Dokuz Eylül Üniversitesinde  Romatoloji-İmmünoloji Bilim Dalını kurdum ve 2017 yılına kadar  bilim dalı başkanlığını yaptım.. Halen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Romatoloji Bilim Dalı Başkanı  olarak görev yapmaktayım.

Başlıca ilgi alanım ankilozan spondilit ve ilişkili spondiloartritler ve romatizmal hastalıkların epidemiyolojisidir. Web of Science kapsamındaki uluslararası prestijli dergilerde yayınlanmış 300'ün üzerinde  makale, mektup ve kongre özetim vardır. Bu makaleler bugüne kadar 6353 atıf almıştır. 

Türkiye Romatoloji Derneğinin Başkan'lığı (2012-2014) , Türkiye Romatoloji Federasyonu Başkan Yardımcılığı (2014-2015) ve  Başkanlığı  (2015-2016)  görevlerinde  bulundum. Uluslararası Spondiloartrit Değerlendirme Derneği (ASAS) üyesiyim. Ayrıca Avrupa SpA Araştırma İşbirliği Ağının bilimsel komite üyesiyim.

Akademik çalışmalarımdan elde ettiğim bilgileri, klinisyen olarak edindiğim  tecrübelerle birleştirerek hastalarıma  en yüksek standartta romatoloji hizmeti verebilmekten mutluluk duyuyorum.

DSC_6982.jpeg
bottom of page